07.05.2013r. - Wynagrodzenie za pracê w 4BOP - czyli nie traæ czasu na czytanie



W zwi±zku z artyku³em który zosta³ zamieszczony na stronie 10 w kwietniowym wydaniu "JEDYNKI" informujemy zainteresowanych Pracowników, ¿e w jego tre¶ci zawarte s± powa¿ne b³êdy merytoryczne. Artyku³ z Jedynki - kliknij tutaj
Szczerze odradzamy "wgryzanie" siê w zasady naliczania wynagrodzeñ dla Pracowników 4BOP na podstawie przedstawionej w nim metodologii. Poni¿ej wskazujemy tylko niektóre z "odstêpstw" od ¼róde³ przepisów powszechnie obowi±zuj±cych.

1. Obrazek pierwszy (jegomo¶æ le¿±cy na trawie). B³±d pierwszy. Pracownik 4BOP pracuje ¶rednio 182,5 godzin w miesi±cu a Pracownik systemu jednozmianowego 168 godzin. Wynagrodzenia wszystkich pracowników produkcyjnych w AMP S.A. jak wiadomo nie s± wysokie, w zwi±zku z tym co niektórzy z nich czas wolny po¶wiêcaj± nie na wypoczynek lecz na dodatkowe zarobkowanie. W 4BOP pracownik zawsze ma 48 godzin wolnego po czterech dniówkach, 48 godzin wolnego po czterech popo³udniówkach i 48 godzin wolnego po czterech nockach a nie jak b³êdnie podano jeden lub dwa dni wolnego.
2. Zmianowy dodatek kwotowy jest waloryzowany na podstawie ZUZP z dniem 1 stycznia ka¿dego roku. B³±d drugi. Z tre¶ci artyku³u mo¿na natomiast wyczytaæ, ¿e dodatek waloryzowany jest na pocz±tku roku.
3. Pracownik zachowuje prawo do dodatkowego dnia wolnego tzw. "S" nawet w przypadku gdy zostaje oddelegowany do systemu jednozmianowego. B³±d trzeci. Zapomniano o pracownikach ewentualnie oddelegowanych z ruchu trzyzmianowego lub dwuzmianowego o których to mowa w Regulaminie Pracy. B³±d czwarty. Zapomniano dodaæ, ¿e pracownicy posiadaj±cy anga¿ 4BOP a zwolnieni z obowi±zku ¶wiadczenia pracy w zwi±zku z pe³nieniem funkcji z wyboru w zwi±zkach zawodowych przynajmniej od parunastu lat nie korzystali i nadal nie korzystaj± z prawa do tzw. "S" a z tre¶ci artyku³u wynika, ¿e korzystaj±.
4. Wszystkich Pracowników w AMP S.A. obowi±zuj± normy pracy (poprawnie powinno byæ napisane obowi±zuj± normy czasu pracy) obliczane na podstawie przepisów powszechnie obowi±zuj±cych. B³±d pi±ty. W artykule u¿yto pojêcia zak³adowej normy pracy - nie wiadomo o co chodzi, mo¿e o normê niekompetencji zawodowych.
5. W artykule stwierdzono, ¿e pracownicy 4BOP pracuj± w miesi±cu wiêcej godzin ni¿ przewiduje zak³adowa norma pracy w systemie jednozmianowym (poprawnie powinno byæ napisane przewiduj± normy czasu pracy takie jak dla systemu jednozmianowego). B³±d szósty. Stwierdzenie ma dwa powa¿ne mankamenty. Jeden to ten, ¿e Pracownicy 4BOP w niektórych miesi±cach mog± pracowaæ wg. harmonogramu tylko tyle godzin ile wynika z przepisów powszechnie obowi±zuj±cych. B³±d siódmy. Pojêcie zak³adowa norma pracy - nie wiadomo o co chodzi, zapewne o normê niekompetencji zak³adowych.
6. B³±d ósmy. Szczytem braku elementarnej wiedzy fachowej jest stwierdzenie, ¿e w przypadku nieobecno¶ci pomniejszaj±cych p³acê zasadnicz± pomniejszeniu ulega równie¿ stawka godzinowa. Zgodnie bowiem z przepisami powszechnie obowi±zuj±cymi stawkê godzinow± obliczamy dziel±c p³acê zasadnicz± przez normê czasu pracy w danym miesi±cu.
7. B³±d dziewi±ty. Harmonogram zak³adu - nie wiadomo o co chodzi. Po przeczytaniu ca³ego artyku³u mo¿na tylko zapytaæ? Kto i w jakim celu ¶wiadomie wprowadza Pracowników 4BOP w b³±d!!!