14.11.2013r. - Skutki pracy nocnej zmianowej - "odwrócenie" harmonogramu 4 BOP

Od czasu naszego powstania próbujemy jako, zwi±zek u¶wiadomiæ wszystkim jak bardzo szkodliwa dla zdrowia jest praca zmianowa. Szukali¶my i szukamy dalej rozwi±zañ, które mog³yby z³agodziæ skutki oddzia³ywania na zdrowie i samopoczucie pracowników zmianowych. Nie ma w hutnictwie systemu pracy, który pozwoli³by na wyeliminowanie pracy nocnej, jednocze¶nie zapewniaj±c ci±g³o¶æ produkcji i obs³ugi urz±dzeñ. Najbardziej dotkliwe w systemie 4-OBP s± nocne zmiany. Bêdziemy przekonywaæ pracowników i pracodawcê do "odwrócenia" harmonogramu rocznego pracy w ruchu ci±g³ym tak, aby po nocnej i przed podjêciem nocnej zmiany zapewniæ jak najwiêcej czasu wolnego na regeneracjê si³ witalnych, co odbije siê w naszym przekonaniu na zdrowiu pracownika i jako¶ci wykonywanej przez niego pracy.
Jak ka¿da zmiana i ta na pewno wzbudzi wiele dyskusji, zachêcamy do niej poprzez bezpo¶redni kontakt z naszym biurem jak i poprzez nasz± stronê internetow±?

Poni¿ej prezentujemy opracowanie naukowców z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w celu zwrócenia uwagi zainteresowanych na ten problem.
Praca zmianowa, zw³aszcza nocna, jest przyczyn± wystêpowania stanu przewlek³ej desynchronizacji zewnêtrznej. Przystosowywanie siê faz rytmów endogennych do faz synchronizatorów zewnêtrznych, odbywa siê za ka¿dym razem, gdy ma miejsce przej¶cie ze zmiany rannej lub popo³udniowej na nocn± i odwrotnie.
W¶ród zleceñ opracowanych podczas Konferencji Wspó³pracuj±cych ze ¦wiatow± Organizacj± Zdrowia (WHO) O¶rodków Zdrowia Pracuj±cych znalaz³ siê zapis:
"Mo¿liwo¶æ adaptacji do niekonwencjonalnego rytmu pracy jest osobniczo zró¿nicowana. Starzenie siê obni¿a zdolno¶ci adaptacyjne, w zwi±zku, z czym nie zaleca siê pracy trzyzmianowej dla ¿adnego pracownika powy¿ej 45 roku ¿ycia".
Objawy braku tolerancji pracy zmianowej/nocnej


-Zespó³ ma³o charakterystycznych dolegliwo¶ci/objawów wynikaj±cych z niemo¿no¶ci dostosowania siê do wykonywania pracy nocnej i zmianowej w d³u¿szej skali czasu takich jak:
-zaburzenia snu, funkcji uk³adu pokarmowego i sercowo-naczyniowego
-chroniczne zmêczenie, zaburzenia psychoneurotyczne
-zaburzenia funkcjonowania spo³ecznego
-nasilenie palenia papierosów i spo¿ywania u¿ywek, alkoholu, leków
-niechêæ do dalszego wykonywania pracy zmianowej

Skutki pracy zmianowej najczê¶ciej rozpatruje siê w trzech podgrupach, jako :
-o skutki socjologiczne
-o skutki biologiczne
-o skutki zdrowotne.
Skutki socjologiczne dotycz± ¿ycia pozazawodowego pracowników zmianowych, nocnych. Wykonywanie pracy w porze, gdy inni ¶pi± i wynikaj±ca z tego potrzeba snu w porze dnia, to niew±tpliwe utrudnienie dla aktywnego uczestniczenia w ¿yciu spo³ecznym i politycznym.

Skutki socjologiczne pracy zmianowej
Upo¶ledzenie:
-udzia³u w ¿yciu spo³ecznym i politycznym
-korzystania z form wypoczynku(relaksu) zinstytucjonalizowanego
-aktywno¶ci pozazawodowej i towarzyskiej
-¿ycia rodzinnego
Praca w nocy przyczynia siê do znacznego utrudnienia kontaktów rodzinnych. Czas przeznaczony na wypoczynek, po pracy na nocnej zmianie, oznacza skrócenie czasu po¶wiêcanego rodzinie, dzieciom. Mo¿e to wp³ywaæ na os³abienie kontaktów z najbli¿szymi. Warunki zapewniaj±ce w³a¶ciwy odpoczynek i sen w porze dnia, zwi±zane z eliminacj± ha³asu i odpowiednim zaciemnieniem pomieszczenia, mog± wymuszaæ ograniczenie aktywno¶æ pozosta³ych cz³onków rodziny. Rezygnacja ze snu lub ograniczanie d³ugo¶ci snu przez pracownika zmianowego nie poprawia tej sytuacji, gdy¿ czêsto wywo³uje u niego nerwowo¶æ, zniecierpliwienie i znu¿enie, sprzyjaj±ce ryzyku konfliktów rodzinnych.

W¶ród skutków biologicznych pracy zmianowej nale¿y podkre¶liæ konieczno¶æ wykonywania pracy w porach doby, gdy natê¿enie procesów fizjologicznych jest obni¿one, gdy sprawno¶æ umys³owa cz³owieka jest najni¿sza). Fakt ten stanowi podstawowy problem z punktu widzenia bezpieczeñstwa pracy.

Skutki biologiczne pracy zmianowej
-wykonywanie pracy umys³owej w niewykorzystanych fazach rytmu oko³odobowego
-niezgodno¶æ faz rytmów czynno¶ci fizjologicznych (trawienia i rytmów przewodu pokarmowego, nietypowe pory przyjmowania posi³ków)
-zmiany charakterystyk rytmów oko³odobowych (zw³aszcza w pracy nocnej), tj. amplitudy, akrofazy, okresu "niepe³nowarto¶æ" snu
Problem pracy zmianowej jest problemem z³o¿onym, gdy¿ na poprzednio wymienione skutki socjologiczne i biologiczne nak³adaj± siê skutki zdrowotne. Zajêcia zawodowe pracowników zmianowych nierzadko wykonywane s± w stresorodnym ¶rodowisku pracy. Oba te czynniki ³±cznie wp³ywaj± niekorzystnie na stan zdrowia pracownika, obci±¿enie psychiczne, stopieñ nasilenia objawów klinicznych podmiotowych i przedmiotowych,

Stres psychologiczny i przeci±¿enie prac± prowadz± w swych skutkach do:
-o braku satysfakcji zawodowej
-o objawu "wypalania siê"
-o depresji
-o zaburzeñ snu
-o zwiêkszonej czêsto¶ci wystêpowania chorób sercowo-naczyniowych w tym choroby wieñcowej i nadci¶nienia têtniczego.
Skutki zdrowotne pracy zmianowej


-Schorzenia u³adu pokarmowego
-Zaburzenia snu
-Bóle nadbrzusza, zgaga, zaburzenia perystaltyki jelitowej, choroba wrzodowa
-Zmiany w wydzielaniu hormonów, zmiany w hypnogramach, ró¿ne postacie bezsenno¶ci, deficyt snu
-Zaburzenia neuropsychiatryczne
-Schorzenia ukl³adu kr±¿enia
-nerwice, stany lêkowe, depresje, lekomanie
-choroba wieñcowa, nadci¶nienie têtnicze
Na podstawie badañ naukowych stwierdzono, i¿ zaburzenia czynno¶ci przewodu pokarmowego i zaburzenia metaboliczne wystêpuj± u 25-75 % zatrudnionych w trybie zmianowym i tylko 10-25 % pracowników dziennych. Choroba wrzodowa wystêpuje 2-8 razy czê¶ciej u pracowników zmianowych z prac± w nocy i rozwija siê ju¿ po 5-6 latach zatrudnienia, za¶ u pracowników dziennych dopiero po 12-14 latach.
W badaniach przeprowadzonych w koñcu lat 90-tych stwierdzono, ¿e u pracowników zmianowych ryzyko chorób uk³adu kr±¿enia jest wiêksze o 40% w porównaniu z pracownikami dziennymi.
W ostatnich latach du¿e zainteresowanie ze wzglêdu na czêste skojarzenie z chorob± wieñcow± i wystêpowaniem zaburzeñ rytmu serca budzi zespó³ bezdechu nocnego (sleep apnea syndrome) - stan patologiczny charakteryzuj±cy siê wystêpowaniem podczas snu krótkotrwa³ych (powy¿ej 10 s) okresów zahamowania oddychania, poprzedzonych zwykle g³o¶nym chrapaniem.
Wystêpuje on g³ównie u oty³ych mê¿czyzn, lecz w¶ród innych czynników ryzyka wymieniana jest praca nocna i zmianowa. Dla osób dotkniêtych t± dolegliwo¶ci± charakterystyczna jest senno¶æ w ci±gu dnia i tendencja do mikrodrzemek.
Dla pracodawcy, nastêpstwem negatywnych skutków pracy zmianowej jest wzrost absencji chorobowej, mniejsza wydajno¶æ pracy, ryzyko konfliktów personalnych. Na nocnej zmianie stosunkowo czê¶ciej ni¿ na zmianie dziennej zdarzaj± siê wypadki, których przyczyn± jest tzw. "b³±d ludzki". Liczba b³êdów pope³nianych przez ró¿ne grupy zawodowe pracowników zmianowych wi±¿e siê z por± doby, w jakiej jest wykonywana praca. Wykazano jej zwi±zek z krzyw± dobowej zdolno¶ci do pracy zarówno fizycznej jak i umys³owej. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e b³±d pope³niony przez pracownika to nie tylko zagro¿enie dla jego zdrowia czy gorszy efekt ekonomiczny produkcji. W pracach takich jak kontrola ruchu lotniczego, nadzór urz±dzeñ elektrowni, transport substancji toksycznych czy wybuchowych, pope³nienie b³êdu to zagro¿enie dla ¿ycia wielu ludzi lub dla ¶rodowiska naturalnego. Przyk³adem mog± byæ dwie wielkie katastrofy elektrowni atomowych: Three Miles Island (USA, godz. 04:00) i Czarnobyl (Ukraina, godz. 02:23), oraz zak³adów chemicznych w Bhopal (Indie, godz. 00:40). W chwili obecnej liczbê ofiar ¶miertelnych ostatniej z wymienionych katastrof szacuje siê na oko³o 16 tys. osób.
Wyniki analizy wypadków w¶ród pracowników zmianowych, wskazuj±, ¿e ryzyko zaistnienia wypadku i urazu w ci±gu kolejnych nocy pracy zmianowej, jest o oko³o 6% wy¿sze podczas drugiej nocy, o 17% wy¿sze podczas trzeciej nocy i o 36% wy¿sze podczas nocy czwartej (Folkard S., Akersted T.2004).
Ca³kowita eliminacja negatywnych skutków, jakie wywiera na pracownika praca zmianowa czy nocna, nie jest mo¿liwa (fol. 10). Ograniczenie ich polega na poszukiwaniu kompromisu miêdzy mniejszym lub wiêkszym z³em wynikaj±cym ze stresu i niew³a¶ciwych faz rytmów biologicznych. (fol. 11). Czê¶æ przyczyn z³ej tolerancji pracy zmianowej zale¿y od warunków ¿ycia domowego wymagaj±cego dostosowania do takiego trybu pracy.
Dzia³ania podejmowane przez pracodawców, fizjologów, lekarzy czy psychologów zmierzaj± w kierunku poprawy organizacji pracy, poprawy opieki zdrowotnej i popularyzacji w¶ród rodzin zasad prawid³owego ¿ywienia, higieny snu i wypoczynku oraz problemów zdrowotnych dotycz±cych pracowników zmianowych.
Podejmuj±c dzia³ania zmierzaj±ce do poprawy bezpieczeñstwa pracy zmianowej (zw³aszcza nocnej) i lepszej tolerancji jej przez pracowników nale¿y uwzglêdniaæ nastêpuj±ce fakty: najwiêcej problemów z ca³ej pracy zmianowej stwarza zmiana nocna, byæ mo¿e rozwi±zaniem w pewnych sytuacjach by³oby zwiêkszenie liczby personelu zatrudnionego na tej zmianie szybka rotacja zmian (co kilka dni) uwa¿ana jest za lepsz± w porównaniu z rotacj± woln±. Wyra¼nie preferuje siê zmianê okresu pracy zgodnie z ruchem zegara: zmiana ranna - popo³udniowa- nocna) zmiana ranna rozpoczynaj±ca siê o 06:00 wp³ywa na deficyt snu (zw³aszcza fazy REM) - lepiej, by rozpoczyna³a siê godzinê pó¼niej czas trwania zmiany mo¿e byæ wyd³u¿ony do 10-12 godzin, lecz nale¿y uwzglêdniæ narastaj±ce wówczas zmêczenie i zwiêkszone ryzyko wypadku czynniki, które mog± ³agodziæ skutki pracy zmianowej to: poprawa ¿ywienia, prawid³owa higiena snu, lepsza profilaktyka i opieka zdrowotna, dostêpno¶æ urz±dzeñ rekreacyjnych znane s± dowody ¶wiadcz±ce o korzystnym dzia³aniu jaskrawego ¶wiat³a na ³agodzenie skutków pracy nocnej u pracowników zmianowych. Jednak¿e metoda fototerapii nie jest jeszcze rozpowszechniona.


Czynniki negatywnie wp³ywaj±ce na tolerowanie i powodzenie pracy zmianowej
-wiek powy¿ej 50. roku ¿ycia
-wykonywanie pracy zmianowej poza sta³± prac± dzienn±
-intensywne i pracoch³onne zajêcia domowe(wa¿ne u kobiet)
-chronotyp poranny(skowronek)
-sk³onno¶æ do zaburzeñ snu
-osobowo¶æ neurotyczna (introwersja)
-choroby psychiczne
-alkoholizm i narkomania
-przebyte i trwaj±ce schorzenia przewodu pokarmowego
-padaczka
-cukrzyca
-choroby uk³adu kr±¿enia
-alergie
Praca zmianowa - planowanie czasu pracy
Poszukiwanie najlepszego rozk³adu pracy zmianowej to d±¿enie do kompromisu miêdzy mniejszym lub wiêkszym skutkiem wynikaj±cym ze stresu i niew³a¶ciwych faz rytmów biologicznych
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Pañstwowy Instytut Badawczy